Co należy wiedzieć o trzylatku?

Trzy lata to wiek, w którym dziecko zaczyna bardzo interesować się innymi ludźmi, rówieśnikami i staje się gotowy na zostanie przedszkolakiem. Nadal dominującą aktywnością dziecka pozostaje zabawa, intensywnie rozwija się sprawność ruchowa, mowa i czynności samoobsługowe. Trzylatek ma dużą potrzebę ruchu i rzadko jest w stanie usiedzieć w jednym miejscu i skupić swoją uwagę przez dłuższy czas.

Jak się rozwijam i czego się uczę?

- Jestem otwarty i nastawiony na współpracę, inni ludzie są dla mnie bardzo ważni i chętnie przebywam w towarzystwie,

- nie boję się już tak bardzo zmian, jestem bardziej elastyczny i mniej przywiązany do rytuałów,
- jestem coraz bardziej sprawny fizycznie i nadal rozwijam swoje umiejętności, więc musisz być gotowy na dotrzymanie mi kroku ;)
- bardzo rozwija się moja mowa, znam coraz więcej słów, zadaję pytania,
- coraz sprawniej jem łyżką i widelcem bez pomocy rodziców,
- wchodząc po schodach stawiam nogi na przemian,
- potrafię pedałować na trzykołowym rowerku,
- samodzielnie nakładam buty i próbuję się ubierać, potrafię też sam skorzystać z łazienki,
- znam kilka łatwych wierszyków i piosenek,
- zabawkom nadaję cechy ludzkie, moje misie mają imiona i czują to samo, co ja,
- moje emocje nadal nie są stabilne, więc bywam zmienny w swoich uczuciach, a nawet nieco wybuchowy,
- mogę mieć wymyślonego przyjaciela - moja wyobraźnia jest niezwykle bogata.

Co lubię?

- Zabawy w piasku,
- zabawy z ciastoliną, plasteliną i masą solną,
- zabawy z wodą,
- budowanie z klocków i burzenie wież,
- bajki, opowiadania, książeczki,
- grę sceniczną i odgrywanie w zabawach różnych scenek.

Czym się interesuję?

- Ciekawi mnie wszystko dokoła – muszę zobaczyć, dotknąć, powąchać i zbadać osobiście!
- mowa – chętnie poznaję nowe słowa i tworzę własne,
- niemowlaki- skąd się biorą? czy ja też takiego mogę mieć?
- jestem niezwykle ciekawy innych dzieci i ich zabawek, chociaż często nie potrafię jeszcze bawić się z innymi i potrzebuje pomocy przy rozwiązywaniu konfliktów.

Czego się boję?

- Przebrań, masek, potworów i czarownic,
- ciemności,

- wieczornych wyjść rodziców,

- policjantów i włamywaczy,
- zwierząt,
- tego, że nikt mnie nie kocha - mogę wówczas często pytać o to rodziców.

Co może sprawiać problemy?

- Nie umiem jeszcze rozwiązywać konfliktów z innymi dziećmi, więc w złości mogę uderzyć, ugryźć lub uszczypnąć,
- moja mowa bardzo się rozwija i czasami język nie nadąża za myślami- przez to mogę zacząć się jąkać,
- ok 3,5 r.ż. mogę mięć problemy z koordynacją, częściej przewracać się i potykać, ale nie martw się- to minie :)
- moje decyzje i pragnienia często się zmieniają, brak mi stałości, bywam płaczliwy i wybuchowy,