Październik tydzień VII

Drodzy Rodzice!

Czas w przedszkolu jest kontynuacją zdobytej do tej pory wiedzy, ale także jej poszerzaniem. Jesień – ze względu na bogactwo owoców, warzyw – jest bardzo dobrą okazją do tego, aby poznać nową wartość, jaką jest ZDROWIE.

W koszyku pani Jesieni znaleźliśmy m.in. cebulę, wokół której zbudowaliśmy wiele atrakcyjnych aktywności dla dzieci – maluchy sprawdziły, jak cebula wygląda w środku, przygotowały zdrowy syrop z cebuli i podarowały go pani woźnej. Dowiedziały się, co to znaczy i jak ubrać się „na cebulkę” (czyli tak, by się nie przegrzać i nie zachorować). Przedszkolaki poznały też dynię – określiły jej kształt, kolor, wygląd, brały udział w wyścigu, przepychając dynie do mety. Poznały jej angielską nazwę (pumpkin). Poza tym poszukiwały figur geometrycznych ukrytych w kształtach przedmiotów dookoła nas: kół, trójkątów i kwadratów, zgodnie podsumowując, że najwięcej udało się odnaleźć kół.

W zabawach z kodowaniem dzieci utrwalały pojęcia: nad, pod, na, za. W Kąciku Dobrego Startu poznały i ćwiczyły wymawianie głoski sz, którą utrwalały również, ucząc się piosenki „Dwa kasztanki” oraz wygrywając różne rytmy na prawdziwych kasztanach.

Poświęciły również dużo czasu na zdobywanie sprawności fizycznej, podczas zabaw muzyczno-ruchowych.

Zachęcamy Państwa do powtarzania z dzieckiem wiersza „Dynia”, co pozwoli utrwalić maluchowi treść utworu oraz prawidłowe użycie liczebników porządkowych:

Dynia

Anna Ożyńska-Zborowska

Jedna dynia, druga dynia,

trzecia dynia, czwarta dynia.

Siadły razem cztery dynie,

będą dobre gospodynie.

Podczas recytacji można zaproponować dziecku wspólne wykonanie dyni z plasteliny lub pokolorowanie kółeczek, które będzie można wrzucać do garnuszka dla lalek albo na przyczepkę samochodu – zgodnie z treścią utworu.