Dogoterapia

Dogoterapia  (w Polsce także pod nazwami kynoterapia lub dogoterapia)

Dogoterapia  (w Polsce także pod nazwami kynoterapia lub dogoterapia) – metoda wzmacniająca efektywność rehabilitacji, w której motywatorem jest odpowiednio wyselekcjonowany i wyszkolony pies, prowadzony przez wykwalifikowanego terapeutę.

Zajęcia z psem,  mają na celu stworzenie pozytywnego kontaktu pomiędzy uczestnikami a psem. W trakcie spontanicznej, radosnej zabawy (ukierunkowanej przez prowadzącego) uczestnicy przyzwyczajają się do kontaktu z psem, głaszczą go, wydają polecenia. Zajęcia  mają za zadanie dostarczenie uczestnikom pozytywnego ładunku emocjonalnego, satysfakcji z obcowania z psem, przełamują lęki w kontaktach z otoczeniem, stymulują rozwój zmysłów i postrzegania. Zajęcia mają na celu usprawnienie sfery intelektualnej i poznawczej dziecka, Pies używany jako „pomoc naukowa”, motywuje do nauki i poprzez stworzenie przyjaźniejszych warunków zwiększa możliwości przyswojenia wiedzy. Dziecko chętniej zapamiętuje treści, których bohaterem jest jego nowy przyjaciel – pies. Charakteryzuje się indywidualnym podejściem do każdego uczestnika, jego możliwości i potrzeb.

Dogoterapia może być stosowana u wszystkich, oprócz osób z przeciwwskazaniami, do których należą: alergia, otwarte rany czy strach przed psami.

Ponieważ zajęcia z dogoterapii pomagają stymulować zmysły, ćwiczyć koncentrację, porozumiewać się z otoczeniem, wzbogacać zasób słów, doskonalić sprawność ruchową, okazywać uczucia, rozwijać samodzielność, wyzwalać spontaniczną aktywność, dogoterapia jest wskazana zwłaszcza dla osób:

• z porażeniem mózgowym,
  • zespołem Downa,
  • z niepełnosprawnością intelektualną,
  • chorych na schizofrenię,
  • uszkodzeniem wzroku lub słuchu,

mgr Ewa Kalita

pl.wikipedia.org