Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne

Ruch Rozwijający Weroniki Sherborne

Przedszkole nasze jest przedszkolem z oddziałami integracyjnymi, dlatego też ciągle poszukujemy sprawdzonych i dobrych metod pracy z dziećmi zdrowymi i niepełnosprawnymi. Jedną z takich właśnie metod jest metoda Weroniki Sherborne zwana również jako Ruch Rozwijający. Genialność tej metody polega na jej prostocie. Metoda bazuje na tym co dla dzieci jest najważniejsze swoboda, radość płynąca z nieskrępowanego ruchu, możliwość pozytywnych doświadczeń w kontakcie z przyjaźnie nastawionymi ludźmi. Realizacja podstawowego założenia metody -każdy może odnieść sukces -sprawia, że każde dziecko w czasie zajęć ma okazję przeżywać satysfakcję, radość i samozadowolenie.

Metoda W. Sherborne ma zastosowanie we wspomaganiu prawidłowego rozwoju dzieci i w korygowaniu jego zaburzeń. Główną ideą Ruchu Rozwijającego jest posługiwanie się ruchem jako narzędziem wspomagania rozwoju psychoruchowego dziecka i terapii zaburzeń tego rozwoju. Udział w ćwiczeniach metodą W. Sherborne ma na celu stworzyć dziecku okazję do poznania własnego ciała, usprawnienia motoryki, poczucia swojej siły, sprawności i możliwości ruchowych. Ponieważ dzięki temu zaczyna mieć ono zaufanie do siebie, zyskuje też poczucie bezpieczeństwa. Podczas ćwiczeń ruchowych dziecko może poznać przestrzeń, w której się znajduje, dlatego  czuje się bezpieczne, staje się bardziej aktywne, przejawia większą inicjatywę, może być twórcze. Poprzez stosowanie tej metody wspomagamy emocjonalny rozwój dziecka, rozwijamy świadomość schematu ciała i integrujemy poszczególne jego części, rozwijamy orientację przestrzenną. Wspomagamy także rozwój poczucia bezpieczeństwa, zaufania, pewności siebie, wiary we własne siły i możliwości. Kształtujemy pozytywne relacje z otoczeniem, partnerem w zabawie. Dążymy do rozwoju własnej inwencji, inicjatywy, spontaniczności.

opracowała

mgr Ewa Kalita

Bibliografia:

Materiały szkoleniowe z kursu Ruch Rozwijający bazujący na pracy Weroniki Sherborne

„Metoda Weroniki Sherborne w terapii i wspomaganiu rozwoju dziecka” WSiP 1997r.