Święto Narodowe Trzeciego Maja

3 maja 1791 w Rzeczypospolitej Obojga Narodów uchwalono jedną z pierwszych na świecie konstytucji. Konstytucja została uchwalona przez Sejm Czteroletni, który został zwołany w październiku 1788.

Uchwalenie Konstytucji 3 maja zostało uznane za święto już 5 maja 1791.

W okresie zaborów Polski obchodzenie rocznic Konstytucji 3 maja było zakazane przez wszystkich zaborców. Polacy, którzy odważyli się obchodzić publicznie to święto, byli karani.

Uroczyste obchody rocznicy Konstytucji 3 maja organizowano w latach 1916–1918 w wielu miastach Królestwa Polskiego.

Po odzyskaniu niepodległości w 1918, rocznica Konstytucji 3 maja została uznana za święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919.

Po II wojnie światowej obchodzono je do 1946, kiedy w wielu miastach doszło do krwawych demonstracji studenckich. Od tego czasu władze zabroniły publicznego świętowania, a próby manifestowania były często tłumione przez milicję. Święto to zostało oficjalne zniesione ustawą z 18 stycznia 1951 o dniach wolnych od pracy. Dopiero w roku 1981 ponownie świętowano to historyczne wydarzenie.

3 maja 1982 r. z okazji rocznicy Konstytucji odbyły się w kilkunastu miastach w Polsce demonstracje uliczne, które w Warszawie przerodziły się w szczególnie gwałtowne zamieszki i starcia z milicją.

Święto Narodowe Trzeciego Maja przywrócono ustawą z 6 kwietnia 1990 (weszła w życie 28 kwietnia).

źródło:WIKIPEDIA

Tradycyjnie tegoroczne uroczystości uchwalenia Konstytucji 3 Maja w naszym mieście odbyły się na placu Łuczkowskiego.Poprzedziła je msza święta w intencji Ojczyzny w Bazylice Narodzenia Najświętszej Marii Panny w Chełmie.

Natępnie przy dźwiękach orkiestry dętej na plac Łuczkowskiego przemaszerowały poczty sztandarowe.

Był odegrany hejnał miejski, złożenie meldunku dowódcy Garnizonu Chełm, wciągnięcie flagi, odegranie hymnu państwowego i przemówienie prezydenta miasta Jakuba Banaszka .

Po apelu pamięci i salwie honorowej, delegacje złożyły wieńce i wiązanki przy Pomniku Niepodległości.

Na zakończenie odbyła się defilada wojskowa.

Na uroczystości nie mogło zabraknąć przedstawiciweli naszej placówki.

Szkolne obchody Święta Trzeciego Maja odbyły się 4.05.2022 r. pod hasłem "Bóg - Honor - Ojczyzna".