Wizyta policjantów z KMP w Chełmie

20 czerwca 2023 r. gościliśmy w naszej szkole policjantów z KMP w Chełmie.
Przeprowadzili oni pogadankę na temat jak się ustrzec wakacyjnych zagrożeń, jak przygotować się do podróży oraz jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą.
Policjanci przedstawili zagrożenia, na które mogą natknąć się nie tylko uczestnicy kolonii, obozów czy innych form wypoczynku, ale także dzieci pozostające w domach. Przypomniane zostały także podstawowe zasady bezpieczeństwa, których powinniśmy przestrzegać podczas wodnych kąpieli: - kąpać się w miejscu do tego przeznaczonym, które jest odpowiednio oznakowane i w którym nad bezpieczeństwem czuwa ratownik; - przestrzegać regulaminu kąpieliska; - nie pływać w wodzie o temperaturze poniżej 14 stopni (optymalna temperatura to 22-25 stopni); - nie skakać rozgrzanym do wody, by uniknąć wstrząsu termicznego; - nie pływać w miejscach, gdzie jest dużo wodorostów, zawirowań wody lub zimnych prądów; - nie skakać do wody w miejscach nieznanych, gdyż może to się skończyć poważnym urazem, kalectwem, a nawet śmiercią; - nie wypływać na głęboką wodę na materacach dmuchanych lub nadmuchiwanych kołach; - zadbać w szczególności o bezpieczeństwo dzieci, które powinny bawić się w wodzie wyłącznie pod opieką dorosłych.
Utrwalone zostały zasady udzielania pierwszej pomocy oraz telefony alarmowe do odpowiednich służb ratunkowych.